MMCBANNER

Play the Plaza classical

Daley Plaza – 50 W. Washington St., Chicago

Rise and Shine Orchestra 10:00 a.m. – 10:45 a.m.
Broadway and Opera Sing-along 11:00 a.m. – 11:45 a.m. OPERAbutton
Sousapalooza 12:00 p.m. – 12:45 p.m.

MIC-BlockLogo WFMT logo
1490 Chicago Ave., Evanston

Performances by:

classicalNewberry Consort 10:00 a.m. – 10:20 a.m.
Ellen Hargis, soprano and director
Leighann Daihl, baroque flute
Craig Trompeter, baroque cello
David Schrader, harpsichord

Program:
Selections from “My Heart’s in the Highlands,” music of Robert Burns and the Scottish Enlightenment

classicalMIC Faculty  10:20 a.m. – 10:40 a.m.
Liang-He Piano Duo
Xiao-min Liang and Jue He, pianos

Program:
George Gershwin (Arr. Paul Posnak) It Ain’t Necessarily So/ Funny Face
Lutoslawski Paganini Variations for Two Pianos

Sung Hoon Mo, piano

Program:
Scarlatti Sonata in g minor, K. 8
Chopin Étude Op. 10 No. 12

classicalInternational Chamber Artists 10:40 a.m. – 11:00 a.m.
Keri Gordon, horn
Matthew Harvell, bassoon
Patrick Godon, piano

Program:
Eric Ewazen Trio for horn, bassoon & piano

OPERAbuttonOpera Moda 11:00 a.m. – 11:20 a.m.
All vocalists accompanied by pianist, Saori Chiba

Program:
Puccini: Quando men vo from La Boheme performed by Leila Bowie
Mozart: Sull’aria from The Marriage of Figaro performed by Genevieve Thiers and Josefien Stoppelenberg
Lalo: Vainement, ma bienaimée from Le Roy D’ys performed by Leslie Hill
Mozart: The Magic Flute performed by Mary Lutz and Dave Govertson
Puccini: O mio babbino care from Gianni Schicci performed by Elly Kakacek
Mozart: In diesen heil’gen Hallen from The Magic Flute performed by Chad Ballantine
Mozart: Ah, Fuggi il Traditor from Don Giovanni performed by Jessie Lyons
Strauss: Composer’s Aria from Ariadne Aif Naxos performed by Katie Calcamuggio

classicalNew Budapest Orpheum Society 11:20 a.m. – 11:40 a.m.
Philip Bohlman, Artistic Director
Ilya Levinson, Music Director, piano
Martine Benman, cello
Danny Howard, percussion
Don Stille, accordion
Julia Bentley and Stewart Figa, vocals

Program:
Hermann Leopoldi “Wo der Teufel gute Nacht sagt”
Benzion Witler “Varshe”
Friedrich Holländer “Eine kleine Sehnsucht”
Arr. Darius Milhaud “Holem Tza’adi”
Hermann Leopoldi “Der unverbesserliche Optimist”

classicalApollo Chorus 11:40 a.m. – 12:00 p.m.
Stephen Alltop, director

Program:
TBA

PianoForte Foundation WFMT logo
Fine Arts Building, Studio 825 408 S. Michigan Ave., Chicago

Performances by:

George LePauw, piano 1:00 p.m. – 1:20 p.m. classical

Program:
J. Ph. Rameau Suite in e minor

Marcia Bosits, piano 1:20 p.m. – 1:40 p.m. classical

Program:
Bolcom Nine New Bagatelles
I. Grazioso (…”and then what happened?”)
V. Andante (…a little story)
VII. With a swing (…valse oubliable)
Tansman Mazurka No.2
Berceuse polonaise
Temp di blues
Piazzolla Veuvlo al sur
Milonga Picaresque
Ouverture (El sueno de una noche de verano)

Matthew Hagle, piano 1:40 p.m. – 2:00 p.m. classical

Program:
Beethoven Sonata Op. 54

Alexander Djordjevic, piano 2:00 p.m. – 2:20 p.m. JAZZbutton

Program:
Glass Metamorphosis 2
Liszt Stabat Mater S. 172b

Sylvia Wang, piano 2:20 p.m. – 2:40 p.m. classical

Program:
Schumann Romance in F-sharp Major Op. 28
Schumann Etudes Symphoniques Op.13
Theme
Posthumous Variation I
Posthumous Variation III
Posthumous Variation IV
Posthumous Variation II
Posthumous Variation V
Etude XII

Isabelle Olivier, harp 2:40 p.m. – 3:00 p.m. JAZZbutton

Program:
Isabelle Olivier originals -
GPS
So long
Unless this miracle have might
Waltz
Come

Reva and David Logan Center for the Arts WFMT logo
University of Chicago 915 E. 60th St., Chicago

Performances by:

classicalFulcrum Point New Music Project 4:00 p.m. – 4:20 p.m.
Mary Stolper, flute
Kuang-Hao Huang, piano

Program:
Aaron Jay Kernis Air (1996)
Joseph Schwantner Black Anemones (1982)
Kenji Bunch Velocity (2006)

classicalAnnie Picard, soprano/ Julie Goldberg, guitar 4:20 p.m. – 4:40 p.m.

Program:
John Dowland: Come again (1597)
Flow my tears (1600)
Benjamin Britten: The shoot of his dear (1956)
Sailor-boy (1958)
Dominic Argento: from Letters from Composers (1971)
Franz Schubert
Johann Sebastian Bach

classicalAvalon String Quartet 4:40 p.m. – 5:00 p.m.
Blaise Magniere, violin
Marie Wang, violin
Anthony Devroye, viola
Cheng-Hou Lee, cello

Program:
Janacek String Quartet No. 1 “Kreutzer Sonata”

classicalCavatina Duo 5:00 p.m. – 5:20 p.m.
Eugenia Moliner, flute
Denis Azabagic, guitar

Program:
Toru Takemitsu Towards the Sea
Miroslav Tadic 2 Macedonian Pieces

classicalOrion Ensemble 5:20 p.m. – 5:40 p.m.
Kathryne Pirtle, clarinet
Florentina Ramniceanu, violin
Judy Stone, cello
Diana Schmück, piano

Program:
Peter Schickele Quartet for Clarinet, Violin, Cello, and Piano (1982)

classicalCUBE Ensemble 5:40 p.m. – 6:00 p.m.
Lawrence Axelrod, piano
Caroline Pittman, flute

Program:
Rodolfo Halffter …huésped de las nieblas… (1982) for flute and piano
Ileana Perez Velazquez Naturaleza Viva (2013) for solo flute
Charles Argersinger …between Scylla and Charybdis (1993) for solo piano
Mischa Zupko Envy (from The Seven Deadly Sins) (2002) for flute and piano

More Main Horz color Performances

Lunch and Listen: Early Music Salon 12:30 p.m. – 1:30 p.m. classical
Patrick O’Malley of MIC led MIC Adult Early Music Students.
MIC Quintet Attacca Winds Camp Concert 3:00 p.m. – 4:00 p.m. classical
Rush Hour favorites and MIC Ensemble in Residence Quintet Attacca led youth and adult MIC winds campers in their final concert.
Open Mic  4:00 p.m. – 4:30 p.m. classical
Healing Earth Native American Flute Circle 4:30 p.m. – 5:00 p.m. WORLDbutton
Mitchell logo
Evanston Dance Ensemble 5:00 p.m. – 5:30 p.m.
Advanced teen students of Christina Ernst and Bea Rashid took flight in a preview of dance they brought to a variety of Evanston sites in a collaboration with MIC and other arts partners in 2013-14. Choreography by Christina Ernst, Eddy Ocampo and Stephanie Paul.
Massive Multi-generational Community Terry Riley “In C” 5:30 p.m. – 7:00 p.m. classical
Led by Northwestern University Graduate Student Tom Curry, members of Alternative Current and MIC Faculty
Massive Multi-generational Community Samba Parade and Jam 7:00 p.m. – 8:00 p.m. WORLDbutton
Led by MIC Brazilian Percussion Faculty Reed Flygt; included Samba bands from Lane Tech and Senn High Schools, Evanston Escola de Samba and Music Institute of Chicago

More PianoForte Performances

Sidewalk of 408 S. Michigan Ave.
Chicago Trio 10:00 a.m. – 10:30 a.m. classical
Amber Doss 10:35 a.m. – 11:10 a.m.
Hiroko Nagahata 11:15 a.m. – 11:45 a.m. classical
Sherwood Suzuki 12:00 p.m. – 12:30 p.m. classical
Duo!! 12:40 p.m. – 1:20 p.m. classical
Steve Schurr 1:30 p.m. – 2:00 p.m. JAZZbutton
Ani Gogova 2:05 p.m. – 2:25 p.m. classical
Katrina Sudman 2:30 p.m. – 2:50 p.m. classical
John Urban 2:50 p.m. – 3:20 p.m.
The Sidekicks 3:30 p.m. – 4:10 p.m.
Brooke Adams 4:20 p.m. – 5:00 p.m. JAZZbutton

KIDSbuttonLincoln Park Zoo Farm – Family Programming

Lincoln Park Zoo – 2001 N. Clark St., Chicago

Quintet Attacca & Mark GeorgePeter and the Wolf  10:30 a.m. – 11:15 a.m.
SuZOOki kids play-along 11:30 a.m. – 12:00 p.m.

classicalOrgan Crawl

St. Chrysostom Episcopal Church James R. Brown, organ

JamesRBrown

11:10 a.m. – 11:40 a.m. 1424 N. Dearborn St., Chicago

Fourth Presbyterian Church Julie Vidrick Evans, organ

JulieVidrickEvans

12:10 – 1:00 p.m. 126 E. Chestnut St., Chicago

St. James Cathedral David Jonies, organ

Jonies

1:20 p.m. – 2:00 p.m. 65 E. Huron St., Chicago

Program:

Johann Sebastian Bach
Toccata
Adagio
Fugue BWV 654
Camille Saint-Saens
1st Fantasy in E flat major
Max Reger
How Brightly Shines the Morning Star op. 67
Louis Vierne
Naiades from Pieces de Fantasie op. 54
Leo Sowerby
Requiescat in Pace
Toccata

Participating music festivals:

GPMF_logo_RGB_small

CGMF 2012 image

Music throughout the day:

*All performances subject to change

Properties of


10 & 30 S. Wacker, Chicago
Idona Jane 11:30 a.m. – 12:15 p.m.
Dan Hickey and Emily McGinn 12:15 p.m. – 1:00 p.m. classical
161 N. Clark, Chicago
MPM (Marseille Paris Madrid) 12:30 p.m. – 1:00 p.m. WORLDbutton
Crossing Borders Music Collective 1:00 p.m. – 1:30 p.m. WORLDbutton

353 N. Clark, Chicago
Providence St. Mel 12:30 p.m. – 1:00 p.m.
222 N. LaSalle, Chicago
Crossing Borders Music Collective 11:30 a.m. – 12:15 p.m. WORLDbutton
Jay Pike and Friends 12:15 p.m. – 1:00 p.m. ROCKbutton

30 N. LaSalle, Chicago
Precipice Saxophone Quartet 12:15 p.m. – 12:50 p.m. classical
Idona Jane 12:55 p.m. – 1:30 p.m.

525 W. Monroe, Chicago
Court and Country 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
Merit School of Music’s Green Acre Trio 12:15 p.m. – 12:50 p.m. classical
Leah Shoshanah 12:55 p.m. – 1:30 p.m.

Franklin Center, 222 W. Adams, Chicago
Leah Shoshanah 11:30 a.m. – 12:15 p.m.

1 N. Franklin, Chicago
Court and Country 12:55 p.m. – 1:30 p.m.

Additional Sites:

63rd Street Beach 6300 Lake Shore Dr., Chicago
Drum Circle 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
89 Minds band 5:00 p.m. – 6:00 p.m. WORLDbutton
Bucket Boys 6:00 p.m. – 7:00 p.m.

680 N. Lake Shore Drive, Chicago
Providence St. Mel 2:00 p.m. – 2:30 p.m.
Chris and Lolly 2:45 p.m. – 3:15 p.m.
Lycee Francais Choir 3:30 p.m. – 4:00 p.m. classical
Chant Restaurant 1509 E. 53rd St., Chicago
Zeus Preckwinkle and Friends 8:00 p.m. – 9:00 p.m.
Ginger Binge 9:00 p.m. – 10:00 p.m.
Kmang-Kmang 10:00 p.m. – 11:00 p.m.
Guitar Evolution 11:00 p.m. – 12:00 a.m.

Chicago Cultural Center 78 E. Randolph St., Chicago
(Preston Bradley Hall)
Faith Howard 12:00 p.m.
ALTAR 12:45 p.m.
Cinque Cullar 1:30 p.m.
Just Friends 2:15 p.m.
(Claudia Cassidy Theater)
Brian Pettis 12:15 p.m.
Sauk Elementary School Show Choir 1:00 p.m.
Mark Wright and Friends 1:45 p.m.
Leanne Faine and Favor 2:30 p.m.
The Sweet Sisters of Zion: Delois Barrett Campbell and The Barrett Sisters 5:30 p.m.
*Film Screening and Discussion with The Barrett Sisters and Producer/Director Regina Rene Davis
(Randolph Square)
Kymm Lewis 12:30 p.m.
The James’ 1:15 p.m.
Kevin Gray 2:00 p.m.

DePaul School of Music 800 W. Belden Ave., Chicago
Piano students of the DePaul Community Music Division 3:30 p.m. – 5:30 p.m. classical

Driehaus Museum 40 E. Erie St., Chicago
Diva Duo 10:00 a.m. – 10:20 a.m. classical
Merit School of Music’s Green Acre Trio 10:30 a.m. – 11:00 a.m. classical
Jeannette Burke 12:00 p.m. – 12:45 p.m. classical
Burnham Trio 1:00 p.m. – 1:45 p.m. classical

Experimental Station 6100 S. Blackstone Ave., Chicago
Friends of the Forest Preserve 4:00 p.m. ROCKbutton
Kilmaley (traditional Irish music) 5:00 p.m. – 6:30 p.m. WORLDbutton
Ruoyu Xu (Chinese folk songs and Taize hymn) 6:30 p.m. WORLDbutton
Hyde Park Shapenote Singers 7:00 p.m.
Skinny Vinny – guitar and vocals 7:40 p.m. – 8:00 p.m.

French Market 131 N. Clinton St., Chicago
Chris and Lolly 12:30 p.m. – 1:15 p.m.
Alexis Lanier, solo jazz piano 2:00 p.m. – 2:45 p.m. JAZZbutton

Humboldt Park Boathouse 1440 N. Humboldt Dr., Chicago
The Earth Program 12:30 p.m. – 1:15 p.m. ROCKbutton
Kenny and the Swordfish 2:00 p.m. – 2:45 p.m. ROCKbutton
Crossing Borders Music Collective 3:30 p.m. – 4:15 p.m. WORLDbutton
a.pe.ri.od.ic 4:30 p.m. – 5:15 p.m.
TBA 5:30 p.m. – 6:10 p.m.
Ravenswood Orchestra 6:30 p.m. – 7:15 p.m. classical
International House 1414 E. 59th St., Chicago
Sam Golden and Norma VanderMeulen 2:00 p.m. classical
What Happens Now? 2:20 p.m. OPERAbutton
Runa Roots 3:00 p.m. WORLDbutton
Providence St. Mel 3:30 p.m. – 4:15 p.m. classical
Luciano Antonio 3:45 p.m. WORLDbutton
Renegade Lightning Rebellion 4:30 p.m. ROCKbutton
Sid Yiddish and Candy Store Henchmen 5:15 p.m.
Jesus Garcia 6:00 p.m. classical
Toki Takeushi Students 6:45 p.m. classical
ChickenFat Klezmer Orchestra 7:15 p.m. WORLDbutton

Joan’s Music Studio 1438 E. 57th St., Chicago
Holliday/ Wickman Voice Studio 11:30 a.m. – 12:00 p.m. classical
Greenwood Trio 12:15 p.m. – 12:45 p.m. classical
Tarima Son 1:00 p.m. – 1:30 p.m. WORLDbutton
Chicago Waldorf School Summer Camp sing-along 1:45 p.m. – 2:15 p.m. KIDSbutton
Zeus Preckwinkle and Friends 2:30 p.m. – 3:00 p.m.
Chicago Didjeridu Chorus 3:15 p.m. – 3:45 p.m.
Sid Yiddish and his Improv Orchestra 4:45 p.m. – 5:15 p.m.
Toki Takeushi and Students 5:30 p.m. – 6:00 p.m. classical
John Hancock Center, Garden Plaza 875 N. Michigan, Ave., Chicago
Paul Coady Band 11:00 a.m. – 11:45 a.m. ROCKbutton
Tony Milano, solo jazz piano 12:15 p.m. – 1:00 p.m. JAZZbutton
Bone Rangers 1:30 p.m. – 2:15 p.m. ROCKbutton

Millennium Park 201 E. Randolph
Grant Park Music Festival rehearsal 11:30 a.m. – 1:00 p.m. classical
Nichols Park 1355 E. 53rd St., Chicago
if rain… United Church of Hyde Park, 1448 E. 53rd
89 Minds band 1:00 p.m. – 1:30 p.m.WORLDbutton
The Imperial del Maracas 2:00 p.m. WORLDbutton
Providence St. Mel school choir 3:30 p.m.
Kenny and the Swordfish 4:30 p.m. ROCKbutton
Friends of the Forest Preserve 5:30 p.m. JAZZbutton
Sun Ensemble 6:15 p.m. – 7:00 p.m. JAZZbutton

Old Town School of Folk Music, Maurer Hall 4544 N. Lincoln Ave., Chicago
student graduation performances 11:15 a.m. – 1:00 p.m.
Core Guitar Classes:
Guitar 1
Guitar 2
Beyond Guitar 3
Singing: Fundamentals
Singing: Performance
Wiggle-n-Strum
Harmony Singing

Poetry Foundation 61 W. Superior St., Chicago
Grant Park Music Festival Apprentice Chorale and Project Inclusion String Quartet 12:00 p.m. – 1:00 p.m. classical
Resurrection Project Plaza 1818 S. Paulina St., Chicago
Mariachi Mexico Vivo 3:00 p.m. – 3:45 p.m. WORLDbutton
Tarima Son 4:00 p.m. – 4:45 p.m. WORLDbutton

Roosevelt University 430 S. Michigan Ave., Chicago
The Chicago College of Performing Arts Brazilian Combo 12:00 p.m. – 1:00 p.m. WORLDbutton
New Horizons Band  2:00 p.m. – 3:00 p.m. classical

Sofitel 20 E. Chestnut St., Chicago
White Oak 12:00 p.m. – 12:30 p.m. JAZZbutton
Mike Felten 12:45 p.m. – 1:15 p.m. JAZZbutton
Acts of Mercy 1:20 p.m. – 2:00 p.m. JAZZbutton
Grooved Surface 5:00 p.m. – 5:45 p.m. JAZZbutton

Symphony Center 220 S. Michigan Ave., Chicago
Civic Orchestra Brass Ensemble 10:00 a.m. – 11:00 a.m. classical
(Michigan Ave. sidewalk in front of Symphony Center)
Athenaeum Ensemble (members of the Chicago Symphony Orchestra) 11:00 a.m. – 12:00 p.m. classical
Mihaela Ionescu, violin
Russell Hershow, violin
Oto Carrillo, horn
Michael Hovnanian, bass
Li-Kuo Chang, viola
(Inner Lobby of Symphony Center)

live djsLots of House on the MIDWAY

1130 Midway Plaisance Park North, Chicago 731 E. 60th St.
9:00 a.m. – 8:45 p.m.

Programmed by:
Taigo Onez
The Essence Radio Show
88.5FM  W.H.P.K. Chicago

Mike Ellis, 9:30 a.m. – 10:15 a.m.
John Simmons, 10:15 a.m. – 11:30 a.m.
Justin Nemesis, 11:30 a.m. – 12:15 p.m.
Adonis Childs, 12:15 p.m. - 1:00 p.m.
James Garcia, 1:00 p.m. – 1:45 p.m.
DJ Nautic, 1:45 p.m. – 2:30 p.m.
DJ Sadie, 2:30 p.m. – 3:15 p.m.
Sean Smith, 3:15 p.m. – 4:00 p.m.
DJ Maurice 1, 4:00 p.m. – 4:45 p.m.
Al Hot Mix Holmes, 4:45 p.m. – 5:30 p.m.
DJ Vernell Byrd, 5:30 p.m. – 6:15 p.m.
Steve Poindexter, 6:15 p.m. – 7:00 p.m.
Taigo Onez, 7:00 p.m. – 7:45 p.m.
Phil Swint, 7:45 p.m. – 8:30 p.m.

Grand Finale

St. James Cathedral 5:00 – 7:00 p.m.classical

Trumpet Fanfare: Chris Martin and Tage Larsen 5:00 p.m.
Spektral Quartet 5:05 p.m.
Verdi: String Quartet in e minor
Singers from the Patrick G. and Shirley W. Ryan Opera Center at Lyric Opera of Chicago OPERAbutton
selections from Carousel, The Marriage of Figaro, and Dido and Aeneas 5:27 p.m.
Janet Sung (violin) and Kuang-Hao Huang (piano) 5:49 p.m.
Poulenc: Violin Sonata, Op. 119
Fifth House Ensemble 6:11 p.m.
featuring participants in the 2013 fresh inc festival
Quintet Attacca 6:33 p.m.
music of Paquito D’Rivera, Arturo Marquez, Astor Piazzolla
CSO Brass Quintet 6:55 p.m. 
David Schrader – organ improvisations between sets

Make Music Chicago Street Party 7:00 – 9:00 p.m.

Music continues outdoors on multiple stages in the St. James Commons:

Plaza Stage:

International Polka Association Tribute Band  7:00 p.m.
Tsukasa Taiko 8:15 p.m.  WORLDbutton

WORLDbutton World Music Stage (Erie and Wabash):

Chinese Fine Arts Society  7:00 p.m.
AfriCaribe 7:35 p.m.
Crossing Borders Music Collective 8:10 p.m.
Tarima Son 8:40 p.m.

KIDSbutton Bruner Family Stage (Huron and Wabash):
Suzuki play-in with 5th House Ensemble  7:00 p.m. 
Quintet Attacca: Quintet Idol! 7:30 p.m.
Harmonica Blowout 8:10 p.m.
Led by Joe Filisko with 100 harmonicas generously donated by Hohner, Inc. 
Community Sing-along with Maria McCullough and Jason McInnes  8:35 p.m.